Make your own free website on Tripod.com

İNTERNET'İ KAPATMA EYLEM'İ NEDİR?

 • Eylemin Amacı Nedir?
 • Eylem Nasıl Yapılacak?
 • Eylem Yasal Olacak Mı?
 • Eyleme Yurt Dışındanda Katılmak Mümkün Mü?
 • Eylem Başlayınca Neler Yaşanabilir?
 • TT Eylemi Görmezlikten Gelirse Ne Olacak?
 • En Az Kaç Kişi Eyleme Katılmalı?


 • EYLEMİN AMACI NEDİR?
  Amacımız internet kullanıcılarının artık patlama noktasına geldigini herkese göstermektir. 1997'de 200 trilyon kar elde eden TT'in yeni bahanelerini ve sürdürdüğü çalışmalar hakkında masallarını dinleyecek sabrımız kalmadı. Sorun maddi olamaz çünkü Telekom yeterince maddi imkana sahip. Zaten KIT'lerin yüzlerce trilyon zarar ettiği ülkemizde internet'e harcanacak para bulunamaması konusunda hiçbir bahaneyi dinlemek istemiyoruz ve baştan reddediyoruz. Çözümlerin neler olduğu konusundada en ufak bir tartışmaya girme niyetinde değiliz. 1-2 senedir bu tartışmalar yapılıyor zaten. Mesele basit. İsteklerimiz var ve yerine gelene kadar eylem yapacağız.

  EYLEM NASIL YAPILACAK?
  Eylem yazılımını kodlayacak gönüllü bir programcı arkadaş bulduktan sonra eylem yazılımı kodlanacak ve eyleme katılacak herkes bu yazılımı yükleyecek. Yazılım bir defa yüklendikten sonra bilgisayar her açıldığında otomatik olarak arka planda çalışacak. Yazılım eylemin başlama tarihinden itibaren saat 20:00 ile 21:00 arasında sanki yurtdışındaki 20-25 siteden aynı anda dosya alıyormuş gibi TURNET hattını meşgul edecek. Aynı anda yüzlerce / binlerce eylemci bunu yapınca Türkiye'de hiç kimse eylem süresince TURNET üstünden yurtdışına baglanamayacak. Kullanıcı internet'e baglı değilse bile yazılım 8'e 2-3 dakika kala kullanıcıyı eylem için internet'e bağlanma konusunda uyarcak.

  EYLEM YASAL OLACAK MI?
  Eylem tamamen yasaldır. Çünkü insanlar en doğal hakkı olan yurtdışından dosya almak haklarını kullanmaktadır. Ama aynı anda binlerce kişi modemlerini tam kapasite ile bu iş için kullanınca zaten kablumbağa hızıyla çalışan TURNET hatları tamamen kullanılmaz hale gelmektedir. Burada ahlaki olarakta yasal olarakta sanal eyleme katılanlar tamamen masumdur. İnsanlar nasıl gerçek hayatta gösteri / toplantı / yol kapatma / bordro yakma / açlık grevi gibi eylemler yapıyorsa, bu eylemde bu hakkın sanal ortamda kullanılmasıdır.

  EYLEME YURTDIŞINDAN KATILMAK MÜMKÜN MÜ?
  Yurtdışından eyleme katılacaklar için ayrı bir eylem yazılımı kodlanacaktır. Yurtdışındaki hatlar çok hızlı olduğu için dışarda yaşayan arkadaşlarımız eyleme büyük katkıda bulunabilir. Böyle tanıdıklarınız varsa lütfen haber verin.

  EYLEM BAŞLAYINCA NELER YAŞANABİLİR?
  ABD'e direkt uydu hattı olmayan ISP'ler müşterilerinden gelen şikayetlerden bunalınca yasak olmasına rağmen bazı ISP'lerin yaptığı gibi ABD'e direkt uydu hattı alacak. TT Turnet'i bu eylemden koruyamadığı için ISP'lere bu konuda baskı yapamayacak. TT üstündeki ISP'lerin ve internet kamuoyunun baskısı çok daha fazla artacak. Yani birçok gelişmeye gebe bu eylem.

  TT EYLEMİ GÖRMEZDEN GELİRSE NE OLACAK?
  Görmezlikten gelemez çünkü her gün 1 saat kimsenin internete turnet üstünden bağlanamamasını görmezlikten gelebilirse guiness rekorlar kitabına "en duyarsız kamu kurumu" olarak adı geçebilir. En kötü ihtimalle bu eylemi yapanlar bu olumsuzluktan sorumludur şeklinde açıklama yapabilirler. Bu şekilde umursamaz davranırlarsa bizde sanal eylemimizi isteklerimiz yerine gelene kadar sürdürürüz. Hatta belli aralıklarla internet kapatmanı dozajını yükseltebiliriz. Mesela saat 20 ile 24 arası her saat başı 10 dakika, 15 dakika, 20 dakika gibi dozaj yükseltilebilir. TT eninde sonunda bizi ciddiye alacaktır.

  EN AZ KAÇ KİŞİ EYLEME KATILMALI?
  Bu konuda üst limit yok. Eylem bitse bile insanlar gelecekte tepkilerini göstermek amacıyla eylem yazılımını bilgisayarlarında bulunduracaklar. Bilgisayar dergileri hatta medya eylemden bahsedecek. Benzer bir eylem olan www.birlik.com'a 16.000 kişi destek verdi. Kısa zamanda 1000 kişinin destek vereceğini düşünürsek ve bunların 33600 modemi olduğunu kabul edersek; eylemin gücü 1000 x 33600 = 33 mbit/sec olacaktır !!! Oysa Turnet'in yurtdışı hatları kullanılmayan 2 tane DIGEX hattı ile beraber 6 mbit/sec 'dir. Bu sadece bin kişinin eylem gücü. Artık Turnet'e karşı eylem yapma gücümüz var. IRC'de boş boş TT'in yavaşlığı geyiği yapmak yerine eylem zamanı artık.


  ANA SAYFA'YA DÖNÜŞ

  sanaleylem@hotmail.com